מנות ראשונות וקינוחים

אוכל טוסקני - ממתכוניה של השפית עדה מקורטונה

21/01/2013, 11:17 am

אוכל טוסקני - ממתכוניה של השפית עדה מקורטונה אשר אני מציג את עדה לאורחי כאחת שפינקה במטעמיה את רוברט רדפורד, סטינג ואישתו טרודי, שגרים במרחק דקות נסיעה מקורטונה, עדה מסמיקה ואומרת ״בסטה״ מספיק, היא צנועה, לא אוהבת שאדבר בשבחה, האמת היא, שעדה מבשלת כבר שנים רבות עבור פרנסס מייס שמארחת בביתה ״בראמסולה״ אשר בקורטונה אורחים רבים (זוכרים את מחברת הספר ״תחת שמש טוסקנה״) ומציגה בפני אורחי פסטיבל השמש בטוסקנה, באוגוסט, את המאכלים הטוסקנים מתקופת ימי הביניים ועד המטבח המודרני, עדה לא אוהבת שיקראו לה ״שף״ היא טבחית, וטבחית מעולה.


סלט קר, טעים ובריא

24/07/2010, 12:16 pm

סלט קר, טעים ובריא סלט רק טעים, מזין ובריא. קל להכנה ומעורר תיאבון רב.


בטטות וירקות אפויים בתנור

29/08/2010, 12:14 pm

בטטות וירקות אפויים בתנור מתכון להכנת בטטות וירקות אפויים מאת קייטרינג דולציאנה


סלט סלק עם שומר ונענע

08/08/2010, 5:57 am

סלט סלק עם שומר ונענע פעמים רבות יוצא לנו להיתקל באנשים שאינם אוהבים סלק. לחלקם, בעיקר יוצאי מזרח אירופה, טראומות ילדות מסירים עמוסי סלק המתבשלים על הכיריים לצורך הכנת בורשט תוך כדי הפצת ריח דומיננטי בחלל הבית. אחרים פשוט נרתעים מהשורש הסגול הזה המשאיר את הידיים מוכתמות כאילו זה עתה סיימנו משמרת בבית מטבחיים


שמן זית ודבש - לא רק טעים

07/04/2011, 11:57 pm

שמן זית ודבש - לא רק טעים במאמר זה הבאנו לכם שלל פרטים חשובים ומעניינים על שמן זית כמו גם על דבש. תתפלאו לדעת כמה מועילים וחשובים השמן זית והדבש הם בחיי היום יום.


שמן זית ודבש בראי ההסטוריה

13/09/2011, 2:40 pm

שמן זית ודבש בראי ההסטוריה במאמר זה תוכלו למצוא כל שרציתם לדעת על שמן זית ודבש. לשמן זית ודבש יש שימושים שונים הן בתחום המטבח, בתחופ הקוסמטיקה, הרפואה ועוד.


סושי- מה היתרונות מול מה החסרונות

28/06/2010, 4:53 am

סושי- מה היתרונות מול מה החסרונות סושי- מה היתרונות מול מה החסרונות. סושי הוא אחד המאכלים היחסית חדשים בישראל, כאשר אני מתכוון למאכל יחסית חדש ביחס לסושי, הכוונה היא למשהו כמו עשר שנים. הסושי הוא במקור בא מהמזרח התיכון, אבל אלינו הסושי כמובן לא הגיע מיפן או מדינה אקזוטית אחרת, אלא מבירת ישראל האמיתית שהיא ניו יורק.


שימושים שונים של שמן זית ודבש

08/05/2011, 8:22 pm

שימושים שונים של שמן זית ודבש לשמן זית ודבש שימושים רבים ושונים. במאמר זה נציג בפניכם כמה מן השימושים המעניינים של שמן זית ודבש.| בישול למתחילים | מתכונים קלים | אוכל מזין |

השימוש במונח "מאכל לאומי" יחד עם "מטבח לאומי" רווח החל מן המאה ה-19 עם התפשטות הרעיון של מדינות הלאום באירופה.

הגדרתם של לאומים התבססה במידה רבה, בצד מקורות אתניים וגאוגרפיים, על מאפיינים תרבותיים שניתן לייחסם קולקטיבית לקבוצת אנשים רחבה, כגון שפה ומנהגים – ובכללם מנהגי בישול ואכילה. התפתחות של תנועת הגירה מסיבית בין הלאומים השונים, כמו גם התפתחותה של תנועת התיירות הבינלאומית במהלך המאה ה-20, חיזקו תפיסות ותדמיות של מאכלים לאומיים בין בני לאומים שונים לבין זולתם.

בצד השימוש במאכל לאומי כסמל חיובי המגדיר קבוצת אנשים סביב אלמנט שגאוותם בו, התפתח גם שימוש במאכלים לאומיים כסטיגמה שלילית שמדביקים בני לאום אחד על זולתם בהתייחסות מזלזלת. דוגמה לכך ניתן לראות בכינוי "צפרדעים" (Frogs) שנוקטים בו האנגלים כלפי הצרפתים, על שום נוהגם לבשל ולאכול בעלי חיים הנחשבים כדוחים בעיני בני תרבות אחרת, או כינוי הגנאי "קראוט" (Kraut - כרוב) שהצמידו לגרמנים בשל נוהגם, שלאנגלים נראה בזוי, לאכול כרוב חמוץ.

בקרב גרמנים ואוסטרים מקובל לכנות איטלקים, בזלזול, "זוללי ספגטי" (Spagettifressern). על כן, יש הרואים בשלילה התייחסות למושג "מאכל לאומי" ורואים בו משום "לאומנות קולינרית". חוקרי גסטרונומיה וקולינריה מצביעים על כך שרווחות טעויות רבות בכל הייחוס של מאכלים לאומיים ללאום זה או אחר, והגדרתם של מאכלים שונים כלאומיים מתבססת במקרים רבים על סטריאוטיפים בלתי מבוססים ועל בורות.

מאכל מסוים יכול להיחשב ל"מאכל לאומי" במטבחים שונים. לעתים, בתוך אותה מדינה, באזורים שונים או בקרב קבוצות אתניות שונות יהיו מאכלים אזוריים שונים שיזכו לכינוי "מאכל לאומי". כך למשל - בעוד שהרושטי נחשב למאכל הלאומי בקרב התושבים המתגוררים באזורים הדוברים גרמנית - בשווייץ, הפונדו נחשב למאכל הלאומי בקרב התושבים המתגוררים באזורים הדוברים צרפתית של שווייץ.

בירה נחשבת המשקה הלאומי הן בקרב תושבי גרמניה, הן בקרב תושבי בריטניה והן בקרב תושבי הולנד, כמו גם מדינות רבות אחרות; וודקה נחשבת למשקה הלאומי בקרב תושבי רוסיה, פולין, פינלנד ושבדיה.

המאכל הלאומי של ישראל
כשם שיש מחלוקת האם קיים מטבח ישראלי, כך ישנה מחלוקת מהו המאכל הלאומי של ישראל. סקרים שנערכים מראים כי דעת הקהל הישראלית נוטה להתייחס לפלאפל ולעתים גם לחומוס כאל מאכל לאומי.

"שיר הפלאפל", של להקת איילון משנות ה-50, מדגים את ההשקפה של דעת הקהל הישראלי על מאכל זה, ואת היחס הישראלי למאכלים לאומיים אחרים.

מאת: וויקיפדיה

  • ר.ס.ס. פוסטים אחרונים
  • הדפס עמוד זה
  • ספר לחבר
  • הוסף לפייסבוק
  • הוסף לגוגל סימניות
  • הוסף ציוץ בטויטר