נמצאו 7 תוצאות עבור חיפוש התג : בישול למתחילים

בישול בריא

כך עושים לימון כבוש מושלם 19/03/2014, 1:43 pm אוהבים לימון כבוש? הנה מתכון פשוט, מהיר וקל להכין לימון כבוש טעים ואיכותי... [ קרא עוד... ] יוגה ותזונה: אגדות, הקשרים והמלצות 28/03/2015, 5:56 pm נדמה כי כמו בתחומי חיים רבים "נכון" ו"טוב"... (קרא עוד...)

תוספות

תפריט טבעוני לארוחה שלמה 22/11/2015, 8:51 am תפריט לארוחה שלמה: פרוסות חצילים חגיגיות,מרק קישואים., כרובית בתנור, תפוחי אדמה קטנים בתנור, קציצות סלק., לקינוח: חומוס ואורז חגיגיים.. [ קרא עוד... ] לשם שינוי: אוכל טבעוני 31/08/2015, 8:59... (קרא עוד...)

מתכוני מרקים

שיטת הבצל - מתכון להכנת מרק בצל 18/12/2011, 1:58 pm קיימים מתכונים רבים להכנת מרקי חורף טעימים ומפנקים, החל מכמות עצומה של מתכונים להכנת מרקי עגבניות ועדשים וכלה באינספור מתכונים להכנת מרק בצל ושאר ירקות. [ קרא עוד... ] מרק... (קרא עוד...)

מנות ראשונות וקינוחים

שמן זית ודבש - לא רק טעים 07/04/2011, 11:57 pm במאמר זה הבאנו לכם שלל פרטים חשובים ומעניינים על שמן זית כמו גם על דבש. תתפלאו לדעת כמה מועילים וחשובים השמן זית והדבש הם בחיי היום יום. [ קרא עוד... ] אוכל טוסקני - ממתכוניה של השפית... (קרא עוד...)

לחמים ומאפים

מתכוני לחם שיעזרו לכם לרדת במשקל 22/08/2013, 12:30 pm לחם הוא אחד מן המזונות הכי בסיסים בעולם. אולם רבים רואים בו אויב מספר אחת של דיאטות או של אנשים אשר מנסים להשיל קילוגרמים עודפים. החדשות הטובות הן שיש מתכוני לחם רבים שהם... (קרא עוד...)

מתכוני דגים

ארמנדו - מסעדת דגים כשרה 27/05/2015, 6:22 pm מסעדת הדגים 'ארמנדו', מסעדה כשרה הממוקמת בטיילת של תל אביב בסמוך לגן לונדון נפתחה בספטמבר 2009 על ידי השף המוכר, ארמנדו (עמי) קדוש, וחרטה על דגלה להביא לאורחיה בילוי קולינארי מהמעלה... (קרא עוד...)

כתבו לנו

... (קרא עוד...)


השימוש במונח "מאכל לאומי" יחד עם "מטבח לאומי" רווח החל מן המאה ה-19 עם התפשטות הרעיון של מדינות הלאום באירופה.

הגדרתם של לאומים התבססה במידה רבה, בצד מקורות אתניים וגאוגרפיים, על מאפיינים תרבותיים שניתן לייחסם קולקטיבית לקבוצת אנשים רחבה, כגון שפה ומנהגים – ובכללם מנהגי בישול ואכילה. התפתחות של תנועת הגירה מסיבית בין הלאומים השונים, כמו גם התפתחותה של תנועת התיירות הבינלאומית במהלך המאה ה-20, חיזקו תפיסות ותדמיות של מאכלים לאומיים בין בני לאומים שונים לבין זולתם.

בצד השימוש במאכל לאומי כסמל חיובי המגדיר קבוצת אנשים סביב אלמנט שגאוותם בו, התפתח גם שימוש במאכלים לאומיים כסטיגמה שלילית שמדביקים בני לאום אחד על זולתם בהתייחסות מזלזלת. דוגמה לכך ניתן לראות בכינוי "צפרדעים" (Frogs) שנוקטים בו האנגלים כלפי הצרפתים, על שום נוהגם לבשל ולאכול בעלי חיים הנחשבים כדוחים בעיני בני תרבות אחרת, או כינוי הגנאי "קראוט" (Kraut - כרוב) שהצמידו לגרמנים בשל נוהגם, שלאנגלים נראה בזוי, לאכול כרוב חמוץ.

בקרב גרמנים ואוסטרים מקובל לכנות איטלקים, בזלזול, "זוללי ספגטי" (Spagettifressern). על כן, יש הרואים בשלילה התייחסות למושג "מאכל לאומי" ורואים בו משום "לאומנות קולינרית". חוקרי גסטרונומיה וקולינריה מצביעים על כך שרווחות טעויות רבות בכל הייחוס של מאכלים לאומיים ללאום זה או אחר, והגדרתם של מאכלים שונים כלאומיים מתבססת במקרים רבים על סטריאוטיפים בלתי מבוססים ועל בורות.

מאכל מסוים יכול להיחשב ל"מאכל לאומי" במטבחים שונים. לעתים, בתוך אותה מדינה, באזורים שונים או בקרב קבוצות אתניות שונות יהיו מאכלים אזוריים שונים שיזכו לכינוי "מאכל לאומי". כך למשל - בעוד שהרושטי נחשב למאכל הלאומי בקרב התושבים המתגוררים באזורים הדוברים גרמנית - בשווייץ, הפונדו נחשב למאכל הלאומי בקרב התושבים המתגוררים באזורים הדוברים צרפתית של שווייץ.

בירה נחשבת המשקה הלאומי הן בקרב תושבי גרמניה, הן בקרב תושבי בריטניה והן בקרב תושבי הולנד, כמו גם מדינות רבות אחרות; וודקה נחשבת למשקה הלאומי בקרב תושבי רוסיה, פולין, פינלנד ושבדיה.

המאכל הלאומי של ישראל
כשם שיש מחלוקת האם קיים מטבח ישראלי, כך ישנה מחלוקת מהו המאכל הלאומי של ישראל. סקרים שנערכים מראים כי דעת הקהל הישראלית נוטה להתייחס לפלאפל ולעתים גם לחומוס כאל מאכל לאומי.

"שיר הפלאפל", של להקת איילון משנות ה-50, מדגים את ההשקפה של דעת הקהל הישראלי על מאכל זה, ואת היחס הישראלי למאכלים לאומיים אחרים.

מאת: וויקיפדיה

  • ר.ס.ס. פוסטים אחרונים
  • הדפס עמוד זה
  • ספר לחבר
  • הוסף לפייסבוק
  • הוסף לגוגל סימניות
  • הוסף ציוץ בטויטר